≡ Menu
Úvodní strana » Kamna, krby

 

​​romotop-logo.png  logo-en.png alpera-g01-krbova-kamna-romotop_big.jpgKrbová kamna Romotop představují to nejlepší v designu, zpracování a kvalitě použitých materiálů. Široká paleta modelů a jejich obkladových variant neklade hranice Vašemu očekávání a Vaší fantazii v žádném směru. Vysoká účinnost a čistota spalování topenišť je garantována 25 léty zkušeností a silnou inovativní orientací firmy.

 

Proč krbová kamna? 

  • Není mnoho věcí které dodají domácnosti takový pocit pohody jako praskající oheň.

Topení dřevem dává možnost, jak být nezávislý na dodávkách energie a investice přitom nemusí zásadním způsobem ohrozit rodinný rozpočet. Lidé, kteří si zařizují nový dům či provádějí rekonstrukci starého, zvažují jakým způsobem si zajistit teplo. Krbová kamna nebo krbová vložka nejsou jenom vhodným doplňkem k automatickému plynovému či elektrickému vytápění, dokáží zásadním způsobem snížit náklady na vytápění.

 

U krbových kamen i krbových vložek se totiž počítá s topením dřevem, případně dřevními brigetami či takzvanými peletami (dřevěná obdoba lisovaných uhelných briket). Otop je možné si objednat u specializovaných firem, které je dodají v požadovaných rozměrech (různá kamna vyžadují různé rozměry). Ti, kteří dávají přednost vlastnoruční přípravě dřeva, by měli vědět, že nejde jen prostě někde nařezat a potom nasekat pár špalků.
Dřevo na topení je dobré připravovat v zimě a nechat jej rok nebo raději dva roky vyschnout.

Vlhkost dřeva by se měla pohybovat okolo 20 procent. Při větší vlhkosti začnou kamna "dehtovat", sníží se jejich výkon a sklo se bude špinit sazemi a to nejkrásnější ,plápolající oheň, se vytratí. Za nejlepší dřevo na topení se obecně považuje bukové ,dubové, habrové a dřevo z ovocných stromů,tyto dřeva hoří déle než třeba dřevo smrkové,které má však zase větší výhřevnost .Nejvýhodnější je při spalování kombinovat obě tyto alternativy.

 

  • Krbová kamna, nebo krbová vložka?

Krbová kamna představují hezčí a modernější verzi běžných kamen. Jejich cílem je vyhřát otevřený prostor , a nejbližší okolí. Krbová vložka proti tomu může být spojena s rozvodem tepla po bytě nebo domě. Šíření tepla se však dá regulovat podstatně méně, něž je tomu u radiátorů, a tak je potřeba pečlivě zvážit, kterých místností se má rozvod tepla týkat. Instalace vložky ale vyžaduje další stavební práce,které mohou zasáhnout do všech obytných místností.
Krbová kamna lze umístit v jakémkoli prostoru, kde je vývod do komína, který by měl být schválen revizním technikem a měl by mít deklarován tah ,protože každá krbová kamna nebo krb vyžadují určitý předepsaný tah komína. Nedostatečný tah komína pocítíme špatným hořením a malým výkonem ,naopak příliš velký tah zbytečně rychle spálí to co jsme přiložili a s výkonem kamen nebudeme také spokojeni. .

 

  • Co by vás mohlo nemile překvapit

Než se vydáte vybírat zdroj domácí pohody, změřte si jak velký prostor chcete tímto způsobem vytápět. .
Neméně důležitý je dostatečný přívod vzduchu do místnosti s kamny. Je-li totiž po stavební stránce vše v pořádku, může se stát, že oheň nebude mít dostatek kyslíku pro hoření.

Na neustálé zvyšování cen energií a paliv reagují domácnosti mimo jiné tím, že se snaží snížit tepelné ztráty svých domů a bytů. Dobře zaizolované a utěsněné obytné jednotky mají sice nízké tepelné ztráty, ale současně, pokud není zajištěna nucená cirkulace, je omezena výměna vzduchu.

Přestože krbová kamna umožňují inteligentní, čisté a účinné spalování dřeva, je interiér nízkoenergetických a pasivních staveb při provozu kamen či krbů zatěžován postupným úbytkem kyslíku a zhoršováním kvality vzduchu. Kyslík potřebný k hoření je totiž do krbových kamen přiváděn z místnosti. Vzduch se proto musí pravidelným větráním vyměnit za čerstvý, bohužel za současného nežádoucího úniku tepla.

Proto mají některá krbová kamna označení - s CPV = centrálním přívodem vzduchu. Tento několik let zdokonalovaný uzavřený systém umožňuje přivádět veškerý vzduch pro spalování do komory krbových kamen jednoduchým způsobem z exteriéru, předsíně nebo technické místnosti. Klima v obytných prostorech tak zůstává příjemné a přitom jsou zachovány všechny kvalitativní parametry spalování.

.

Většina krbových kamen je dozdobena keramickými obklady . Keramika je nabízena v širokém spektru glazur a mimo funkce estetické má schopnost akumulovat teplo, které z ní ještě dlouho po vyhasnutí topeniště sálá a temperuje obytný prostor. Velmi praktická je i údržba glazovaných obkladů.
 

  • Provozní náklady a ekologie

Kvalitní krbová kamna i krbové vložky mají označení CB (Clean Bearn - čisté spalování), které zaručuje, že množství zplodin uvolněných do ovzduší je minimalizováno. Topidla s tímto označením splňují všechny současné normy EU. Dřevo i pelety patří navíc mezi obnovitelné zdroje, jejichž používání se v poslední době stává preferovaným.